English | Türkçe
Paslanmaz Çelik Metal Bacalarda CE Markalama

Yapılarda, kaskad sistemlerinde, sanayi tipi de dahil olmak üzere kullanılan metal bacalar, CE Markalama sürecinde 89/106/EEC Yapı Malzemeleri Yönetmeliği altında değerlendirilmekte, Sistem 2+’ya göre belgelendirilmektedir. Kısaca, imalatçının ilk tip testlerini yapıp, bir fabrika üretim kontrolü sistemi kurması ve uygulaması, bunların onaylanmış kurum tarafından değerlendirilip, ilgili ürünleri kapsayan sertifikanın yayımlanması olarak özetlenebilir.
İlgili Avrupa standardı EN 1856-1'dir. Bir de bu standardın atıf yaptığı, testler hakkında detay veren EN 1859 standardı vardır.
İlk tip testleri olarak, basma, çekme, mukavemet, yoğuşma, yağmur suyuna direnç, rüzgar yükü, ısıl performans testleri gibi 7-8 adet test bulunmaktadır. Düzenekler genel itibari ile basit ama biraz teknikdir. Standarda uygun hazırlanma gereksinimi mevcuttur. Onaylanmış Kurum denetime gelip, dokümantasyon yanında test düzeneklerini de incelemektedir. Burada imalatçı açısından, kurması zor olan düzenek Isıl Performans Testi’dir. Ortamın neminin ve sıcaklığının, standardın istediği şekilde olması beklenen 6 metre kadar bir düzenek ile uygulanmaktadır. Dolayısı ile bu şartları sağlayan kapalı bir alanda bu düzeneği kurmak pek kolay olmamaktadır. Bazı belgelendirme firmaları da ortam şartlarının sağlanamaması itibari ile bu testin her ortamda uygulanmasını kabul etmemektedir. Bu düzeneği kuran ve testlerini uygulayan laboratuvarlar mevcut. Firmalar bu laboratuvarlarda test ettirebilmektedirler.
Baca sektörüne Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın (Eski ismi ile Bayındırlık Ve İskan Bakanlığı) da oldukça önem vermeye başladığını bilinmektedir. Özellikle baca gazı zehirlenme vakasının ardından bu sürece ağırlık verilmiştir. Bakanlık piyasa gözetimi yapmayı planlamakta ve belgeli firmaların da Fabrika Üretim Kontrolü (FÜK) sistemin uygulamalarını, ürün izlenebilirliğini görmek istemektedir.
Belgelendirme aşamaları konusuna dönersek, ilk belgelendirme öncesi, yukarıdaki testlerin baca numuneleri için yapılıp raporlanması gerekmektedir. Burada kaynak çok önemlidir. Genellikle TIG kaynağı tercih ediliyor. Nokta dikiş kaynağı kesinlikle kabul edilmemektedir. Sızdırmazlığın sağlanması en önemli kriterlerdendir.
Sızdırmazlık test cihazı ilk testlerde kullanılmaktadır. Belgeden sonra FÜK sistemi uygulamalarında da kullanılımaktadır. İmalatçı, ürünlerini montaja sevk etmeden önce sızdırmazlık testi yapıp, kayıtlarını tutmak durumundadır. İlaveten imalat öncesinde, esnasında ve sonrasında da girdi kalite kontrol, son kalite kontrol ve boyutsal ölçümlerle ilgili kayıtlar da FÜK sistemine dahildir.
Firma yanmış sıcak gazın temas ettiği cidarlarda 316 L paslanmaz çelik kullanmak durumundadır. Daha düşük çelikler kabul edilmemektedir. Yani imalatçı, tek cidarlı bacalarda 316 L kullanılmak, çift cidarlılarda ise iç cidar 316 L kullanılmak durumundadır. Dış cidar Alüminyum veya 304 çelik olabilir.
Bütün bu süreçte, imalatçı için maliyet kalemleri şöyle sıralanabilir;
 • Kaynak makinası (veya kaynak tipine göre sertifikalı kaynakçı)
 • İlk tip test düzeneklerinin kurulması (bunlar için profiller hazırlanması, su motoru, kompresör, kantar, asmalı kantar, kriko, kayış, manometre, buhar üreteci gibi küçük ekipmanlara ihtiyaç vardır)
 • Sızdırmazlık cihazı (Genel olarak Avrupa menşeli firmaların imal ettiği cihazlar kullanılmaktadır)
 • Onaylanmış Kurumun (belgelendirme firması) denetim ve belgelendirme maliyeti
 • Yukarıda bahsi geçen Isıl Performans Testi için laboratuvar maliyeti
 • Süreç boyunca danışmanlık maliyeti

  ICAS olarak, şu ana kadar çeşitli illerimizde 10'a yakın baca imalatçısının CE Markalama sürecini başarı ile neticelendirmiş bulunmaktayız.

  İhtiyaç halinde, yüz yüze görüşmek ve detayları anlatmaktan, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
  Sorularınız olduğunda dilediğiniz zaman irtibat kurabilir, mühendis uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Haberler
Yeni Makine Emniyeti Yönetmeliği 2006_42_EC
Yeni Makine Emniyeti Yönetmeliği 2006_42_EC.

95_16_EC Asansör Yönetmeliği'ndeki Değişiklikler
95_16_EC Asansör Yönetmeliği'ndeki Değişiklikler.

Paslanmaz Çelik Metal Bacalarda CE Markalama
Tek Ve Çift Cidarlı Metal Bacalarda EN Standartları Uyarınca CE Markalama Hizmeti.

Endüstriyel Mutfak Cihazlarında Tasarım & Ar-Ge
Ar-Ge & Test – Belgelendirme Tecrübeli Mühendislerin Rehberliğinde; Tasarım & Ar-ge Danışmanlığı ve Mühendislik Desteği.

Brezilya İthalat Ve İhracatlarında Gözetim Hizmeti
Brezilya İthalat Ve İhracatlarında Gözetim Hizmeti.

KAYGILANACAK KADAR VAKİT YOK!
Genç Makine Mühendislerine Ve Adaylarına Güncel Tavsiyeler....

Libya İhracatları Öncesi Gözetim Faaliyetleri
Libya İhracatları Öncesi Gözetim Faaliyetleri.

Çin İthalat Ve İhracatları İçin Gözetim'e Başladık
Çin İthalat Ve İhracatları İçin Gözetim'e Başladık.

Makine Yönetmeliği Harmonize Standartlar Revizyonu
Makine Yönetmeliği Harmonize Standartlar Revizyonu.

Mail List
Maillistemize üye olarak firmamız hakkında son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.